Mewing – co to jest? Jak skorygować wygląd szczęki prostym ruchem

  • Ładowanie...
  • Wady postawy ciała czy zgryzu wynikają często z czynności, z których ludzie nawet nie zdają sobie sprawy. Jedną z takich czynności jest nieprawidłowe układanie języka, prowadzące do komplikacji zdrowotnych jak i wpływają na estetykę. Sprawdź, czy prawidłowo układasz język – i jak możesz skorygować ewentualny błąd prostą techniką, zwaną Mewing.

    Nieprawidłowe ułożenie języka – na co ma wpływ?

    Ludzkie ciało na przestrzeni całego życia ulega delikatnym obciążeniom. Najlepszy wpływ mają na nie obciążenia „zdrowe”, jak np. podnoszenie ciężarów w odpowiedniej pozycji. No właśnie: technika ćwiczeń ma tu kluczowe znaczenie – nieprawidłowo wykonywana aktywność bardziej szkodzi, niż pomaga. Podnoszenie sztangi w pozycji, która absolutnie nie wspiera kręgosłupa, może skończyć się kontuzją – i podobnie może być w przypadku… języka.

    Tak: języka. „Złe” obciążenia powstają zazwyczaj w sytuacjach wywoływanych nieumyślnie. Tak jak nikt świadomie nie chce niszczyć sobie kręgosłupa front squatami wykonanymi w nieprawidłowym ułożeniu ciała, tak i nikt nie niszczy sobie celowo szczęki. Właśnie językiem.

    Choć wydawać by się mogło, że nie ma tu żadnej filozofii: nieprawidłowo ułożony język, czyli taki spoczywający na dole tuż przy dolnej linii zębów, na przestrzeni całego życia obciąża dolną szczękę. To z kolei może prowadzić do bólu, wad żuchwy i niekorzystnego wyglądu z profilu.

    Mewing – czym jest? Układanie języka prawidłowo

    Czym jest Mewing? Skoro omówiliśmy już temat nieprawidłowej pozycji języka, prowadzącej do różnego rodzaju powikłań, nietrudno się domyślić, że Mewing stanowi jej przeciwieństwo. 

    Mewing to zatem po prostu prawidłowe ułożenie języka. Chodzi rzecz jasna o to, jak narząd układa się w stanie spoczynku, czyli wtedy, kiedy nie prowadzisz rozmowy, ani nie oddychasz intensywnie podczas ciężkiej aktywności fizycznej. Prawidłowe ułożenie to tzw. pozycja kobry, czyli stan, w którym język przylega do podniebienia (górnej części jamy ustnej).

    Jeśli do tej pory stosowałeś poprawną pozycję: brawo! Niestety, znaczna część populacji może być zaskoczona, że język przylegający do podniebienia nie jest idealną pozycją. Takie skojarzenia mogą być spowodowane tym, że język „leży” – a więc i „odpoczywa” i wszystko jest dobrze. Nic bardziej mylnego!

    Podsumowując niezbędne informacje:

    DOBRZE: Język przylegający do podniebienia w tzw. pozycji kobry

    ŹLE: język leży na dnie podniebienia, obciążając tym samym żuchwę

    Do czego prowadzi nieprawidłowa pozycja języka?

    Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka prowadzi do licznych powikłań. Przede wszystkim, takie ułożenie nie sprzyja oddychaniu. Człowiek powinien oddychać przez nos – zła pozycja języka skłania jednak do delikatnego uchylania ust. Wtedy, zaczynasz oddychać przez usta, a że nie możesz zrobić tego dobrze z zaledwie lekko uchylonymi ustami: nieświadomie pochylasz głowę w przód, ułatwiając sobie zadanie. Dwa problemy w jednym!

    Drugi problem to kwestia zdrowotno-estetyczna. Obciążona szczęka może prowadzić do dolegliwości bólowych, ale i również zmieniać profil twarzy na niekorzyść. Podbródek najzwyczajniej cofa się w tył, przez co profil wygląda na niespójny i przywodzi skojarzenia z asymetrią żuchwy. 

    Na szczęście: profil można poprawić od razu po zmianie pozycji na prawidłową!

    Jak robić mewing? Poradnik

    Skoro wiesz już, że nieprawidłowe ułożenie języka zarówno zaburza twój oddech, jak i wpływa niekorzystnie na Twoją atrakcyjność: czas to zmienić! Wystarczy nauczyć się wykonywać mewing: no właśnie, o ile na początku faktycznie może być mowa o „wykonywaniu”, z czasem zaczniesz układać prawidłowo język intuicyjnie. Od czegoś trzeba jednak zacząć?

    Jak przejść w pozycję mewingu? Spróbuj zamruczeć na zamkniętych ustach spółgłoskę N i zwróć uwagę na to, jak układa się Twój język. Następnie przejdź do litery G. O ile przy N podniebienia dotyka tylko koniuszek języka, przy G do podniebienia przylega już znaczna część języka. Właśnie do tej pozycji powinieneś dążyć. 

    W utrwaleniu tej pozycji pomoże Ci w tym wypowiadanie zbitku „NG”. Jeśli któraś z liter brzmi niewyraźnie, znaczy to, że albo odrywasz koniuszek języka, albo jego nasadę. Pamiętaj, żeby nie dotykać zębów. Prawidłowa pozycja polega na opieraniu języka wyłącznie na podniebieniu.

    Kiedy już wyćwiczysz utrzymywanie języka w pozycji „NG”, spróbuj… zostawić go w spokoju i przejść do innych czynności. Narząd może przez jakiś czas Ci przeszkadzać – bez obaw, po prostu nie jesteś przyzwyczajony do innej niż dotąd pozycji. Po czasie wręcz przestaniesz go czuć (i o nim pamiętać), tak jak miało to miejsce wcześniej!

    Efekty wizualne i nie tylko – co daje mewing?

    Kiedy wiesz już, co, jak i dlaczego powinieneś robić, czas odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto. Właściwie jakie efekty daje meawing?

    • Od razu zauważysz poprawę profilu. Twój podbródek wypnie się do przodu, zamiast chować się w tył, tak jakbyś miał wadę zgryzu. Jeśli w to nie wierzysz: udokumentuj stan „przed” i „po” telefonem.
    • Po jakimś czasie, tzn. kiedy przywykniesz do prawidłowego odkładania języka, zaczniesz wyglądać korzystnie w sytuacjach, gdy długo rozmawiasz z ludźmi. Po wypowiedzeniu słów język zacznie się układać na podniebieniu, więc Twój podbródek przez całe spotkanie będzie wyglądał tak samo (czyli znacznie atrakcyjniej).
    • Unikniesz przeciążenia szczęki. Jeśli cierpisz np. na migreny, pamiętaj, że całe ciało jest jednym „systemem” i możesz właśnie wyeliminować jeden z potencjalnie zagrażających Ci czynników.
    • Zaczniesz prawidłowo oddychać – szczególnie jeśli do tej pory miałeś problem z oddychaniem przez nos. Już wiesz, co mogło prowokować Cię do oddychania ustami!

    No właśnie: wróćmy jeszcze na chwilę do oddychania przez usta. Z tego problemu mogą wyniknąć po czasie zupełnie odrębne powikłania: próchnica, choroby dziąseł, bezdech senny czy trudności w mówieniu. Ten stan może też mieć bezpośredni wpływ na problemy ze szczękami: nie jest polecany dla wszystkich, ale szczególnie dla osób, które już teraz odczuwają dolegliwości związane ze zgryzem.

    Trochę dodatkowych informacji: Historia mewingu dla ciekawskich

    Zastanawiasz się, jak w ogóle powstało określenie Mewingu? Wymyślił je brytyjski ortodonta, który stwierdził, że poprawę wyglądu szczęki można zapewnić sobie wyłącznie naturalną metodą – i minimalnym nakładem wysiłku. Jak nietrudno się wymyślić, nie wywołało to entuzjazmu w środowisku lekarskim. Jeszcze w ubiegłym wieku popularne było stosowanie dla urody trucizn – a potem społeczeństwo zaczęło popadać w lekomanię. Któż promowałby coś, co działa… ot tak?

    Metoda okazała się jednak działać. Dzieci, które od najmłodszych lat nauczone były Mewingu, osiągały i w dorosłości ładny profil i rzadko doświadczały problemów z oddychaniem, zębami czy szczęką. Zdecydowanie warto wpoić zasady Mewingu również najmłodszym!

    Kiedy Mewing nie przynosi rezultatów?    

    Mewing działa prawie zawsze – z drobnymi wyjątkami. Nie przyniesie efektów, jeśli:

    • masz za dużo tkanki tłuszczowej w organizmie – na obtłuszczonej twarzy najzwyczajniej nie będzie widać zmian, bo i podbródek „zawiera” dużą ilość wypełnionych tłuszczem tkanek;
    • nie dbasz o prawidłową postawę ciała – taki stan oznacza, że nie trzymasz się postanowień, więc również z Mewingiem może Ci się nie powieść. Jedna pojedyncza zmiana nie poprawi też Twojego wyglądu, jeśli cała pozycja Twojego ciała jest nieprawidłowa.

    Mewing – podsumowanie

    Mewing to naturalna, zdrowa pozycja spoczynkowa języka. Spoczynek oznacza przy tym moment, w którym nie mówisz ani nie wykonujesz intensywnych ruchów (np. nie biegasz). Język powinien układać się na podniebieniu i całkowicie do niego przylegać. Odwrotnością tego stanu, czyli stanem nieprawidłowym, jest sytuacja, gdy język spoczywa na dole jamy ustnej.

    Mewing prowadzi do polepszenia atrakcyjności: profil wygląda lepiej od razu po zastosowaniu się do zasad. Podbródek układa się naturalnie, tzn. wychodzi odrobinę do przodu.

    Mewing nie przyniesie takich rezultatów tylko w dwóch przypadkach: u osób otyłych oraz u osób, które nie dbają o prawidłową postawę. Nie oznacza to, że te dwa typy ludzi nie mogą korzystać z jego dobrodziejstw. Wskazane jest to absolutnie dla każdego – Mewing poprawia w końcu zdolność prawidłowego oddychania i zabezpiecza m.in. przed próchnicą. W takiej sytuacji wystarczy zacząć od Mewingu – a potem wziąć się za kontrolę poziomu tkanki tłuszczowej i/lub odwiedzić ortopedę!

  • Ładowanie...
Przewijaj obrazki palcem w lewo

Dlaczego Kobiety zdradzają?

Współczesne wartości różnią się od tych, które towarzyszyły ludzkości na przestrzeni ostatnich wieków. Można powiązać to m.in. z zatraceniem wartości ...
Czytaj Dalej »

Jak odzyskać dziewczynę? Jak wrócić do byłej?

Doceniłeś dopiero po stracie? No cóż – nie Ty jedyny. Teraz zapewne, tak samo, jak większość mężczyzn na Twoim miejscu, ...
Czytaj Dalej »

Jak znaleźć dziewczynę? Poradnik

Pragnienie, żeby znaleźć wybrankę – na nim najczęściej się kończy. Znacznie trudniej przejść do czynów i odpowiedniej komunikacji, a już ...
Czytaj Dalej »

Jak napisać dobry opis na Tindera?

Zdjęcie przyciąga, ale to opis zatrzymuje wzrok – właśnie tak opisać można Tinderową rzeczywistość, szczególnie w przypadku osób, które nie ...
Czytaj Dalej »